Publikācijas presē
LV EN

Publikāciju un preses rakstu sadaļā jūs atradīsit rakstus un recenzijas, kuros atspoguļots mūsu koris, parādīti mūsu priekšnesumi un mūsu ceļojumi pa pasauli.

Līga Ķempe ilustrē kora dziesmas

Publicēts: http://www.lsm.lv/lv/kultura/atklata-liigas-kempes-ziimejumu-izstade-zenu-kora-dziesmas-ii.a69068/


Mākslinieces Līgas Ķempes darbnīcā top zīmuļu gleznas. Tajās viņa ilustrē Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas zēnu kora dalībnieku portretus un dziesmas. Šajā nedēļas nogalē māksliniece atklāja izstādi Liepājā kafejnīcā „darbnīca". Daļa no šiem darbiem apskatāmi arī Rīgā kafejnīcā „La Kanna". Māksliniece sakusi veidot šīs zīmuļgleznas, iedvesmojoties no zēnu dziedātajām kora dziesmām.


[image]


Līga Ķempe ir liepājniece, tāpēc savus darbus labprāt ik palaikam ved uz savu dzimto pilsētu. Ilustrācijas kora dziesmām nav radušās nejauši. Mākslinieces Līgas Ķempes bērni mācās Jāzepa Mediņa mūzikas skolā. Desmit gadus jaunais dēls Kajs ir viens no zēnu kora dalībniekiem. Dzīvojot līdzi bērnu gaitām, māksliniecei radusies doma radīt ilustrācijas dziesmām. Tā top suģestējoši dziesmu attēlojumi, kuros redzami arī zēnu portreti. Kāds zēns šūpojas šūpolēs, no kāda lūpām izlido krāsaini tauriņi, cits bezrūpīgi karājas koka zarā ar kājām gaisā: "Principā tur darbojas dzejnieka teksts, tāpēc darbi ir ļoti atšķirīgi savā noskaņā. Katra dziesma ir ar savu informāciju, gaisotni un sajūtām."


Kā viens no iedvesmas avotiem ir dziesmu grāmata zēnu koru salidojumam, kas šogad notika Cēsīs. Tur piedalījās arī Jāzepa Mediņa mūzikas skolas zēnu koris. Šī repertuāra dziesmas tad arī tiek iekļautas ilustrācijās, stāsta Līga:


"Piemēram, šī ir ļoti populāra dziesma, ko dzied arī lielajos dziesmu svētkos. Renāra Kaupera „Mana dziesma". Tā ir patriotiska dziesmiņa. Man tur radās sajūta, ka puisis dzied par savu zemi, par to, kā viņam patīk šeit dzīvot. Viņam ir sava latvju meitene dēļ kuras viņš stāvēs un kritīs."


Līgas Ķempes zīmuļgleznas aizved skatītāju skaistu un krāsainu sapņu pasaulē. Lūk, par ko pārvērtušies Guntara Rača ilustrētie vārdi: "Dziesma ir par iedomātu zemi. Puiši dzied – lai dzīvo pankūkas un debess mannas jūra. Puikam kājas grimst debess mannā. Putni, zivis, vaboles, kalni un kūkas pa gaisu."


Līga Ķempe ir viena no retajiem māksliniekiem, kura apņēmusies uzgleznot kori uz lielformāta audekla. Tieši visu koristu atspoguļojums gleznā bija pirmavots iecerei zīmēt ilustrācijas dziesmām. Divmetrīgā glezna ar piecdesmit zēniem joprojām ir tapšanas procesā: "Galu galā tas tā droši vien arī būs, ka veidosies viena lielāka izstāde, kur būs kora lielā glezna. Tad būs šie zīmējumi un iespējams arī pats koris dzīvajā koncertā. Uzaicināšu viņus, izlūgšos, lai nāk palīgā padziedāt."


Runājot par dziļākiem sajūtu un kodu slāņiem, māksliniece atceras Renāra Kaupera sacīto, tā akcentējot dziedāšanas nozīmi latviešu kultūrā un pēctecību dzimtās: "To man šķiet arī zēnu koru salidojumā Renārs Kaupers minēja, ka ir tā saikne – ķēdītes posms. Sākumā ir puika, tad ir vīrietis – dziedošs tētis. Atkal dziedošs bērns.. Zēnu koru tradīcija Latvijā ir ļoti skaista lieta. Kad dzied šīs eņģeļu balsis, tas ir kaut kas īpašs."


Līgas iedvesma uzrunājusi arī Jāzepa Mediņa mūzikas skolas zēnu kora diriģentu Romānu Vanagu, tāpēc iespējams nākotnē taps radošs kopdarbs - ilustrēta nošu grāmatiņa vai kāda muzikāla jaunrade.


[image]Publicēts: 03.11.2013. 04:14


● Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas (JMR1.MS) zēnu koris aicina uz Ziemassvētku koncertiem “Raimonds Pauls. Pērļu zvejnieks. Ticot, mīlot un gaidot” un izdod jau 15. albumu
● Tikšanās Pēterburgā
● Romāns Vanags: dzīve kā lidojums un piedzīvojuma romāns
● Līga Ķempe ilustrē kora dziesmas
● Žurnāla "Mūzikas saule" recenzijas par kora albumu "Es bij' puika"
● Aisha, Miks Dukurs un JMMS zēnu koris izdod kompaktdisku
● Zeme, kur atgriezties (Intervija ar R.Vanagu - tvnet.lv)
● Intervija ar Anci Krauzi avīzē "NRA" 2005.12.01
● Rihards Andris Bērziņš – jaunā mūzikla "Viens pats Ziemassvētkos” galvenajā lomā
● Latvijas mūzikas zvaigžņu Ziemassvētku koncerts, Ķīpsalā (2005)
● Kora pirmā nedēļa Dienvidāfrikas Republikā
● Vakara Ziņas - Muktupāvels savam strausam skrēja pakaļ, turoties astes spalvās
● Portāls Apollo - Latvijas mūzikas zvaigžņu Ziemassvētku koncerti
● LETA - Ķīpsalā notiks Latvijas mūzikas zvaigžņu Ziemassvētku koncerti
● INFORMĀCIJA, the USA - JMMS Boys Choir Returns to Seattle
● INFORMĀCIJA, ASV - JMMS Zēnu Koris Atgriežas Sietlā
● Rīgas Balss - Ziemassvētku koncerta mazo zvaigžņu kori
● Laiks, ASV - Jaunas balsis no Latvijas
● Laiks, ASV - Jāzepa Mediņa mūzikas skolas zēnu koris Portlandē
● Laiks, ASV NR.31 - ***
● Diena - Trešdien, 2000. gada 12. jūlijā - Zēnu koris uzvar konkursā Kanadā
● Vakara Ziņas - Mediņa mūzikas skolas zēnu koris koncertē Āfrikā
● Jaunā Avīze - 16.-23. janvāris - Zēnu muzikālais varoņdarbs
● Spogulis - Saules nogurdinātie
● Neatkarīgā - Brazīlieši klausījušies Mediņskolas zēnu kori
● Rīgas Balss - Brazīlijas publika ir jauka
● Rīgas Balss - Mediņa zēnu korim klājas labi
● Spogulis - Latvju puikas Brazīlijā
● Neatkarīgā - Mūzikas skolas koncertturneja Brazīlijā
● BNS - Latviešu zēni dziedās Brazīlijā
● Kurzemnieks - Ticēsim Latvijas nākotnei
● Rīgas Balss - Dziesmā viņam paklausa tūkstoši
● Rīgas Balss - Zem palmas, ziemas karstumā
● Avīze puikām un meitenēm "mana" Nr. 12 (52) '96 3. lpp. - Mana ceļasoma
(cc) 2004-2024 JMR1.MS zēnu koris