Publikācijas presē
LV EN

Publikāciju un preses rakstu sadaļā jūs atradīsit rakstus un recenzijas, kuros atspoguļots mūsu koris, parādīti mūsu priekšnesumi un mūsu ceļojumi pa pasauli.

Rīgas Balss - Mediņa zēnu korim klājas labi

Sveiciens no saulainās Brazīlijas - pēc garākiem izbraucieniem uz Kuritibu, Sanpaulu un Riodežaneiro Jāzepa Mediņa mūzikas skolas zēnu koris atkal atgriezies mājās Novaodesā.


Banānu audzes, mūžzaļie koki un koši rozā "manakes de seras" ziedi pavadīja ceļā uz 520 km attālo Kuritibu, laiku pa laikam atsedzot skatu uz kādu būdiņu ar aizrestotiem logiem. Trūkums un nabadzība sagaida, iebraucot gan Kuritibas, gan Sanpaulu un Riodežaneiro nomalēs. Ekonomiskā krīze un sociālā nevienlīdzība ir ļoti uzkrītoša. Grausti un bagātnieku villas sadzīvo cieši blakus.


Pirms koncerta Kuritibā iebraucām skolā "Gracioza", kur satikām jaunos un uzņēmīgos latviešu izcelsmes skolas īpašniekus Larisai un Robertu Veidmaņus. Larise mazliet runā un saprot latviski, Roberts latviešu valodu neprot. Skola, kurā mācās 600 bērnu, ir 10 latviešu izcelsmes skolotāji, no kuriem divi māca mūzikas priekšmetus. Tieši mūzikas specializācija mudina vecākus izvēlēties šo skolu saviem bērniem. Mācību maksa 130 reāli (aptuveni Ls 65) mēnesī nav šķērslis skolas darbības paplašināšanai. Papildu vispārizglītojošajiem priekšmetiem, bērni apgūst arī klavieru, vijoles un flautas spēli, kā arī mūzikas teoriju un vēsturi. Skolai ir divi autobusi, kas vadā bērnus no mājām uz skolu un atpakaļ. Tiek būvēts jaunais četrstāvu nams. Kamēr rakstu šīs rindas, jau būs notikusi skolas baznīcas iesvētīšana (350 sēdvietas un 60 sēdvietas balkonā).


Par diviem notikušajiem koncertiem gribas pastāstīt vairāk. Kuritibas teātrī - koncertzālē "Canal da Musica" - koncerts izskanēja akustiski perfektā zālē. Koncertzāle šajā ēkā, kas bija paredzēta TV un skaņu ierakstiem, tika atklāta šā gada jūlijā. Pēc tam, kā tas mēdz notikt ne tikai Latvijā, namā vēlreiz atgriežas celtnieki, lai pabeigtu darbus. Mūsu zēnu kora koncerts bija pirmais pēc koncertzāles atklāšanas. Akustika bija lieliska, balsis skanēja pārliecinoši, un pirmās ovācijas atskanēja jau pēc R. Tompsona "Alleluja" koncerta pirmajā daļā. Brazīlieši savu sajūsmu izrāda ne tikai aplaudējot, bet arī spalgi svilpjot un pieceļoties kājās. Afrikāņu Ziemassvētku korālim "Betelehemu" izskanot koncerta otrajā daļā, jau gandrīz visi 600 skatītāji, kājās stāvot, sveica zēnus ar aplausiem. Koncertam Sanpaulu "Mackenzie" universitātes zālē kora mākslinieciskais vadītājs Romans Vanags pārkārtoja otrās daļas programmu, pierādot, cik svarīgi muzicējot ievērot dramaturģijas attīstības līniju, pietaupot koncerta izskaņai latviešu tautasdziesmas J. Graubiņa, H. Pavasara un R.Paula apdarē, Z.Liepiņa "Novij, man māmuliņa", populāras Ziemassvētku dziesmas un afrikāņu ritmus. Koncerta noslēgumā kā vienmēr "Rīga dimd!". Publikas sajūsmai nebija gala!


Zālē visas sēdvietas bija aizņemtas, arī stāvvietām gar zāles sienām vietas palika pamaz. Zālē daudz jauniešu. Vēlāk uzzinājām, ka tas bija universitātes jauniešu koris, kas pēc koncerta rādīja mūsējiem savu muzicēšanas māku. Sirsnīga un nepiespiesta gaisotne valdīja jau no kora pirmā uznāciena brīža. Savstarpējas saprašanās, klausītāju un dziedātāju vienotības sajūta mūs nepameta līdz pat atvadu brīdim.


Vēl un vēlreiz gribu izteikt apbrīnu par Ralfa Kļaviņa lielisko brauciena organizāciju. Koncerti mijas ar ekskursijām, sauļošanos un peldēm Atlantijas okeānā, maltītēm restorānos un picērijās. Nekas neatkārtojas, pat mājupceļš uz Novaodesu ved caur citām banānu audzēm.


Atvadoties no Riodežaneiro, vagoniņš uzveda zēnus 710 metru augstumā virs jūras līmeņa pie Jēzus Kristus pieminekļa, kas uzcelts 1931.gadā. 38 metrus augstās skulptūras pakājē, kas paceļas augstu pār milzīgo pilsētu, atskanēja zēnu dziedātā "Ave Maria".


Tagad dažas dienas atpūtai, tad dosimies tālāk uz Monteverdi (latvieša Grīnberga īpašumi) un latviešu kolonijām "Vārpa" un "Palma".


Novaodesa, 1998. gada 15. decembris


Antra TORGĀNE, speciāli "Rīgas Balsij" no BrazīlijasPublicēts: 21.12.1998. 00:00


● Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas (JMR1.MS) zēnu koris aicina uz Ziemassvētku koncertiem “Raimonds Pauls. Pērļu zvejnieks. Ticot, mīlot un gaidot” un izdod jau 15. albumu
● Tikšanās Pēterburgā
● Romāns Vanags: dzīve kā lidojums un piedzīvojuma romāns
● Līga Ķempe ilustrē kora dziesmas
● Žurnāla "Mūzikas saule" recenzijas par kora albumu "Es bij' puika"
● Aisha, Miks Dukurs un JMMS zēnu koris izdod kompaktdisku
● Zeme, kur atgriezties (Intervija ar R.Vanagu - tvnet.lv)
● Intervija ar Anci Krauzi avīzē "NRA" 2005.12.01
● Rihards Andris Bērziņš – jaunā mūzikla "Viens pats Ziemassvētkos” galvenajā lomā
● Latvijas mūzikas zvaigžņu Ziemassvētku koncerts, Ķīpsalā (2005)
● Kora pirmā nedēļa Dienvidāfrikas Republikā
● Vakara Ziņas - Muktupāvels savam strausam skrēja pakaļ, turoties astes spalvās
● Portāls Apollo - Latvijas mūzikas zvaigžņu Ziemassvētku koncerti
● LETA - Ķīpsalā notiks Latvijas mūzikas zvaigžņu Ziemassvētku koncerti
● INFORMĀCIJA, the USA - JMMS Boys Choir Returns to Seattle
● INFORMĀCIJA, ASV - JMMS Zēnu Koris Atgriežas Sietlā
● Rīgas Balss - Ziemassvētku koncerta mazo zvaigžņu kori
● Laiks, ASV - Jaunas balsis no Latvijas
● Laiks, ASV - Jāzepa Mediņa mūzikas skolas zēnu koris Portlandē
● Laiks, ASV NR.31 - ***
● Diena - Trešdien, 2000. gada 12. jūlijā - Zēnu koris uzvar konkursā Kanadā
● Vakara Ziņas - Mediņa mūzikas skolas zēnu koris koncertē Āfrikā
● Jaunā Avīze - 16.-23. janvāris - Zēnu muzikālais varoņdarbs
● Spogulis - Saules nogurdinātie
● Neatkarīgā - Brazīlieši klausījušies Mediņskolas zēnu kori
● Rīgas Balss - Brazīlijas publika ir jauka
● Rīgas Balss - Mediņa zēnu korim klājas labi
● Spogulis - Latvju puikas Brazīlijā
● Neatkarīgā - Mūzikas skolas koncertturneja Brazīlijā
● BNS - Latviešu zēni dziedās Brazīlijā
● Kurzemnieks - Ticēsim Latvijas nākotnei
● Rīgas Balss - Dziesmā viņam paklausa tūkstoši
● Rīgas Balss - Zem palmas, ziemas karstumā
● Avīze puikām un meitenēm "mana" Nr. 12 (52) '96 3. lpp. - Mana ceļasoma
(cc) 2004-2024 JMR1.MS zēnu koris