Publikācijas presē
LV EN

Publikāciju un preses rakstu sadaļā jūs atradīsit rakstus un recenzijas, kuros atspoguļots mūsu koris, parādīti mūsu priekšnesumi un mūsu ceļojumi pa pasauli.

Spogulis - Saules nogurdinātie

Paraksts publicētajai fotogrāfijai: PLUS ČETRDESMIT. Mediņskolas zēnu korim mammu vietā Brazīlijā uz pusotru mēnesi bija vīru grupa. Koncertprogrammā - Ziemassvētku dziesmas, klasikas skaņdarbi un vieglāks repertuārs - spiričueli, arī latviešu tautasdziesmas. Visi atgriezušies sveiki un veseli.


Saules nogurdinātie


Arī Brazīlijā mīt latvieši. Turp viņi devās jau pirms simt gadiem, tāpēc jaunākās paaudzes asimilējušās. Tomēr Latvijas lietas turieniešiem interesē, un Brazīlijas Latviešu asociācijas galva Ralfs Kļaviņš izkārtoja pusotru mēnesi garu koncertturneju Jāzepa Mediņa mūzikas skolas zēnu korim. No tās puiši ar diriģentu Romānu Vanagu priekšgalā atgriezās tikai šo trešdien, nodziedājušies, nosauļojušies, pabijuši ūdensparkos, peldējušies okeānā.


"Brazīlijas latvieši, protams ir centušies saglabāt latviešu valodu, bet pašiem vieglāk runāt portugāliski," stāsta Romāns Vanags. Brazīliešiem svešvalodas nav cieņā, ar angļu vai vācu mēli tālu netiksi. Taču diriģents ir laimīgs, ka viņa kori nav piemeklējusi neviena tāla ceļa ķeza - ne somas pazudušas, ne arī gadījušies kādi konflikti. Vienīgais rāpulis, ko gadījies redzēt, bijusi sprīdi gara ķirzaciņa viesnīcas istabā pirmajā dienā, un netika iegūtas nekādas eksotiskas slimības, tpu, tpu, tpu.


Brazīlieši mūziku saprot


"Pirmie iespaidi Brazīlijā? Silts, galds pilns ar augļiem, liels nogurums pēc ceļa." Turnejas grafiks bijis visai saspringts - četrdesmit dienās, trīsdesmit koncertu, kurus apmeklējuši vairāk nekā 10 tūkstoši klausītāju. Koncertu vietas visai atšķirīgas - baznīcas, koncertzāles, skolas, ļoti daudz teātru, arī iepirkšanās centri lielpilsētās. "Tur ir ārkārtīgi atsaucīga publika. Mani biedēja, ka viņi esot neorganizēti un varot koncerta laikā ēst un sarunāties. Pilnīgi pretēji! Sākot koncertu ar Ave Maria - renesanses mūziku, zālē valdīja absolūts klusums. Tā milzīgā uzmanība mani pārsteidza, jo nāca arī bērni ar vecākiem." Un katrā koncertā pulcējās septiņi astoņi simti klausītāju.


Mājās nav atvests neviens no līdzpaņemtajiem 1000 diskiem un kasetēm, un tas ir panākumu rādītājs. Arī intervijas radio un televīzijā, kur tika rādīts stundu garš koncertizvilkums. Turnejas rīkotājiem ieguldītie līdzekļi pilnībā ir atmaksājušies, un mediņskolas zēni uzaicināti atgriezties Brazīlijā pēc iespējas ātrāk.


Latvieši ēšanā atpaliek


No brauciena Romāns Vanags atvedis burvīgus suvenīrus - mazas bundziņas, kādas dāvinās arī grupai Bet Bet, ar kuru ieskaņots albums Burvīga nakts. Padomā jau turpmāka sadarbība ar Zigfrīdu Muktupāvelu latviešu tautasdziesmu projektā.


Latvijā atgriezies, diriģents nebeidz brīnīties, kāpēc latviešus sauc par lieliem ēdājiem, ja brazīlieši ir daudzkārt lielāki?! "Viņi gaļu lieto vairāk nekā citu ēdienu. Kad taisa pikniku, mēs uzcepam iesmiņu ar šašliku. Viņi cep gaļu nenormāliem gabaliem, griež šķēlēs un ēd visu vakaru. Modē viņiem ir cāļa sirdis, un uz tā iesma saiet ap simt cālīšu sirdis." Gadumiju koris sagaidījis, kā pienākas - ar šampanieti. Ziemassvētki bijuši skumji, dažs puika nobirdinājis asaru, par mammu domājot.


Jau šoruden zēnu koris kārtos koferus, lai septembrī dotos uz turneju pa Dienvidāfriku, kur viņiem ir savu draugi pa koru līniju, kas savulaik tika uzņemti Rīgā. Tas būs jauns punkts kora ģeogrāfijā, kas jau aptver Ameriku, Kanādu, Eiropu. Tiesa, atšķirībā no slavenajiem Doma skolas zēniem, mediņieši vēl nav dziedājuši Japānā. Toties viņi ir uzstājušies Brazīlijā un Austrālijā, kur nav bijis Doma koris. Taču starp abiem nekāda konkurence nepastāv, jo nav mantas, ko dalīt. Romāns Vanags gan nopūšas - būtu man tādas telpas kā Erenštreitam...


Daiga MAZVĒRSĪTEPublicēts: 16.01.1999. 00:00


● Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas (JMR1.MS) zēnu koris aicina uz Ziemassvētku koncertiem “Raimonds Pauls. Pērļu zvejnieks. Ticot, mīlot un gaidot” un izdod jau 15. albumu
● Tikšanās Pēterburgā
● Romāns Vanags: dzīve kā lidojums un piedzīvojuma romāns
● Līga Ķempe ilustrē kora dziesmas
● Žurnāla "Mūzikas saule" recenzijas par kora albumu "Es bij' puika"
● Aisha, Miks Dukurs un JMMS zēnu koris izdod kompaktdisku
● Zeme, kur atgriezties (Intervija ar R.Vanagu - tvnet.lv)
● Intervija ar Anci Krauzi avīzē "NRA" 2005.12.01
● Rihards Andris Bērziņš – jaunā mūzikla "Viens pats Ziemassvētkos” galvenajā lomā
● Latvijas mūzikas zvaigžņu Ziemassvētku koncerts, Ķīpsalā (2005)
● Kora pirmā nedēļa Dienvidāfrikas Republikā
● Vakara Ziņas - Muktupāvels savam strausam skrēja pakaļ, turoties astes spalvās
● Portāls Apollo - Latvijas mūzikas zvaigžņu Ziemassvētku koncerti
● LETA - Ķīpsalā notiks Latvijas mūzikas zvaigžņu Ziemassvētku koncerti
● INFORMĀCIJA, the USA - JMMS Boys Choir Returns to Seattle
● INFORMĀCIJA, ASV - JMMS Zēnu Koris Atgriežas Sietlā
● Rīgas Balss - Ziemassvētku koncerta mazo zvaigžņu kori
● Laiks, ASV - Jaunas balsis no Latvijas
● Laiks, ASV - Jāzepa Mediņa mūzikas skolas zēnu koris Portlandē
● Laiks, ASV NR.31 - ***
● Diena - Trešdien, 2000. gada 12. jūlijā - Zēnu koris uzvar konkursā Kanadā
● Vakara Ziņas - Mediņa mūzikas skolas zēnu koris koncertē Āfrikā
● Jaunā Avīze - 16.-23. janvāris - Zēnu muzikālais varoņdarbs
● Spogulis - Saules nogurdinātie
● Neatkarīgā - Brazīlieši klausījušies Mediņskolas zēnu kori
● Rīgas Balss - Brazīlijas publika ir jauka
● Rīgas Balss - Mediņa zēnu korim klājas labi
● Spogulis - Latvju puikas Brazīlijā
● Neatkarīgā - Mūzikas skolas koncertturneja Brazīlijā
● BNS - Latviešu zēni dziedās Brazīlijā
● Kurzemnieks - Ticēsim Latvijas nākotnei
● Rīgas Balss - Dziesmā viņam paklausa tūkstoši
● Rīgas Balss - Zem palmas, ziemas karstumā
● Avīze puikām un meitenēm "mana" Nr. 12 (52) '96 3. lpp. - Mana ceļasoma
(cc) 2004-2024 JMR1.MS zēnu koris